Prečo nosiť dieťatko?

Často sa stretávame s názorom, že dieťatko si na nosenie privykne tak, že sa ho už nezbavíme. Táto predstava je však mylná. Dieťa si už totiž zvyklo skôr, ako
by sme to sami mohli ovplyvniť. Deväť mesiacov sa nosilo v brušku obklopené všetkým, čo k životu potrebuje. Počulo tlkot Vášho srdca, malo neustále zabezpečený kontinuálny prísun živín, počulo Váš hlas a pohybovalo sa spolu s Vami v rytme Vašej chôdze. Dieťa bolo Vašou súčasťou po celý čas, ktorý strávilo v brušku a všetky jeho potreby (hlad, pocit tepla, blízkosť...) boli v brušku uspokojené.

Pôrodom sa to nekončí, pôrodom sa jeho potreby nemenia, práve naopak dieťa očakáva, že jeho potreby budú aj nadaľej napĺňané. Stále chce byť so svojou mamou, počuť jej hlas, tlkot srdca, cíťiť jej teplo a vôňu, pohybovať sa spolu s ňou a byť blízko zdroja potravy a útechy - na Vašej hrudi, na prsníku. Nosenie by malo byť plynulým prechodom z bruška. Nosenie v šatke simuluje pobyt v brušku, deti ktoré sú nosené sa lepšie adaptujú na pobyt „vonku“. Nosením sa prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťatkom. Nebojte sa a nechajte svoje dieťatko byť blízko Vás, tam ono patrí…

Nosené deti sú menej nervózne a trávia viacej času v stave pokojnej bdelosti, čo je správanie, v ktorom sa deti najviac učia o svojom prostredí, a keď sú najmilšie. Zároveň, keď nosíte svoje dieťa, ako rodič sa stávate vnímavejším. Keďže vám je vaše dieťatko tak blízko, poznávate ho lepšie. Dieťa sa učí byť spokojné a učí sa dôverovať svojmu opatrovateľovi. Tiež sa v náručí svojho činorodého opatrovateľa veľa učí o okolitom prostredí. Dieťatko, ktorého potreby sú naplnené sa od matky odpúta samo vo chvíli, keď na to bude samo pripravené.

Nosenie dieťatka Vám pomôže zabezpečiť požadované činnosti bez potreby odložiť dieťa (či do postieľky alebo k inému opatrovateľovi). Môžete mať bábätko pri sebe aj pri domácich prácach (napr. pri vešaní prádla alebo pri nákupe), pri vychádzkach do neprístupného terénu (či už túru alebo výlet na poradňu). Nosenie je ideálnou voľbou pri viacerých deťoch – bábätko máte uviazané v šatke a ruky voľné pre súrodencov. Zároveň napr. umožňuje aj kojenie na požiadanie a tiež diskrétne kojenie na verejnosti.