Podporná skupina dojčenia

Milé maminky, srdečne Vás pozývam na pravidelné stretnutia mamičiek a budúcich mamičiek v Košiciach na Furči.

Na podpornej skupine sa zhovárame o všetkom, čo nás zaujíma: o dojčení, o radostiach či starostiach spojených s dojčením a materstvom, prekonávaní problémov, o spánku a o stravovaní bábätiek, o prirodzenej starostlivosti o deti a o výchove bábätiek a detí. Správne a úplné informácie, ktoré o dojčení získate v podpornej skupine spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne ako aj ostatných mamičiek v skupine pomáhajú mamičkám dojčiť dlhšie a úspešnejšie. Na stretnutia chodia mamičky s dojčenými detičkami rôzneho veku a tak mamičky s bábätkami majú možnosť vidieť ako sa dojčia aj staršie detičky.

Stretnutia sú užitočné aj pre tehuľky, pretože dojčenie je zručnosť, ktorej sa najlepšie naučíme pozorovaním iných mamičiek.

_____________________________________________________________________________________________________________


Milé maminky, pozývam Vás na ďalšiu podpornú skupinu dojčenia do Materské Centrum Smajlík v pondelok 16.5. od 10:00.
Budeme sa rozprávať o tom, ako je dojčenie podporované resp. nepodporované v našej spoločnosti, v našom bezprostrednom okolí, v rodine či u nášho partnera.
Keďže dojčenie v našej spoločnosti ešte stále nie je normou a ako dojčiace maminky sa môžeme stretnúť aj s nepochopením okolia, hlavne keď ide o dojčené staršie dieťatko.
Prečo je tomu tak? Ako sa k tomu postaviť a kde hľadať podporu? Stretli ste sa s nepochopením, či negatívnou reakciou na dojčenie v rodine, u lekára, či niekde vonku? Alebo naopak, máte pozitívnu skúsenosť?
Príďte nám o tom porozprávať, podporiť sa navzájom a zdieľať svoje pocity na našej dojčiace stretnutie. 
Teším sa na Vás aj na Vaše detičky smile – emotikon


 

 

Čo sú podporné skupiny dojčiacich mamičiek?

Podporné skupiny dojčiacich matiek sú stretnutia viacerých dojčiacich matiek s deťmi spolu s poradkyňou pri dojčení.

Správne a úplné informácie, ktoré o dojčení získate v podpornej skupine, spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne ako aj ostatných mamičiek v skupine pomáhajú mamičkám úspešnejšie a dlhodobejšie dojčiť.

 

Stretnutia podpornej skupiny dojčiacich mamičiek spolu s poradkyňou pri dojčení slúžia na:

 

 • vzájomnú podporu dojčiacich mamičiek

   

 • vytváranie priateľstiev

   

 • výmena skúseností a zážitkov zo života s dojčiacim sa dieťatkom

   

 • zodpovedanie otázok v súvislosti s dojčením

   

 • riešenie praktických problémov s dojčením

   

 • budovanie komunity dojčiacich mamičiek

 

Pre viac informácii o fungovaní podporných skupín dojčenia čítajte tu.

 

 

Výňatok z publikácie o podporných skupinách dojčiacich matiek:

 

Ženy v podpornej skupine dojčiacich matiek aktívne robia to, čo ženy tradične vždy robili: vzájomne si pomáhajú ako matky. Je to pre ženy prirodzený a pohodlný spôsob komunikácie. Vzájomná pomoc matiek pretrváva, pretože sa osvedčila. Prebieha spôsobom, akým ženy zvládajú každodenný život. Trávia čas s inými ženami: niekedy pozorujú a učia sa, inokedy si navzájom odovzdávajú skúsenosti a učia iných. To, čo sa učia, sú skúsenosti každodenného života. Ide o dokonalý spôsob, ako pomôcť čerstvým matkám učiť sa byť rodičom a dojčiť. Po mnoho generácií v minulosti bolo dojčenie normou – samozrejmým spôsobom kŕmenia dieťaťa a starostlivosti oň. Čerstvá matka všade okolo seba videla, ako iné matky dojčia. V prípade potreby našla pomoc u týchto spoľahlivých príkladov.

Nanešťastie, dojčenie v mnohých národoch dnes nie je normou. Ženy vidia fľaše a umelú výživu a rastú, učiac sa viac o tom ako o dojčení. Nová matka, ktorá si praje dojčiť, možno jednoducho nevie, kam sa má obrátiť o pomoc. Možno nepozná nikoho, kto by mal dobré skúsenosti s dojčením. Alebo možno dokonca ani nevie, prečo je dojčenie dôležité.

A dokonca aj v národoch a kultúrach, kde dojčenie je normou, sa ženy predsa obracajú k iným skúseným ženám o pomoc – práve tak, ako to robili ich predkovia. Matky si vzájomne pomáhajú zodpovedať otázky, riešiť ťažkosti a to im pomáha dojčiť dlhšie a úspešnejšie.