Poradenstvo pri dojčení

Dojčenie je nádhernou súčasťou materstva.

Kedysi bolo dojčenie súčasťou života dievčat a žien – videli svoje matky, kamarátky a príbuzné dojčiť, pomáhali so starostlivosťou o bábätká, a tak “umenie” dojčiť automaticky prechádzalo z generácie na generáciu.

Na zopár generácií sa stratila informácia o tom, ako má vyzerať prirodzené dojčenie. Ešte pred pár rokmi bola otázka dojčenia alebo podávania umelej výživy otázkou toho, pre aký životný štýl sa matka rozhodne. Predpokladalo sa, že umelé mlieka môžu plne nahradiť materské mlieko. Dojčenie však neznamená iba prísun potrebných živín, ale aj nevyhnutných ochranných faktorov, protilátok, hormónov a rastových faktorov, ktoré umelá výživa nie je schopná nahradiť.  Okrem toho je dojčenie mimoriadne dôležité aj pre budovanie emocionálneho vzťahu matky a dieťaťa. Dojčenie nie je len príjem materskeho mlieka, ale aj sanie na prsníku, ktoré napĺňa aj mnohé iné potreby bábätka a má oveľa väčší význam. Najnovšie poznatky z neurológie poukazujú na dojčenie ako na nevyhnutný predpoklad správneho vývinu mozgu. Dojčenie je teda ďaleko viac než len prijímanie potravy. Jeho primárnou úlohou je vytváranie mozgových spojení. Dojčenie je správanie dieťaťa, nie matky. Je však závislé od správneho miesta – habitatu, ktorým je nepretržitý kontakt koža na kožu s matkinou hruďou okamžite po pôrode. Správanie dieťaťa po pôrode má len jediný cieľ: Aby sa uskutočnilo dojčenie.

Je oveľa jednoduchšie náročným situáciám s dojčením predchádzať ako ich potom riešiť, preto je dobré pripraviť sa na dojčenie už pred pôrodom najlepšie absolvovaním prípravy na dojčenie s laktačnou poradkyňou z o.z. MAMILA.

V prípade, ak už máte dieťatko, ktoré dojčíte alebo chcete dojčiť a:

  • ak Vás dojčenie bolí;

  • ak bábätko nedostatočne priberá, alebo máte pocit, že máte málo mliečka;

  • ak hľadáte podporu pri dojčení;

  • ak Vám navrhujú odstavenie bábätka z akéhokoľvek dôvodu;

  • alebo ak sa vyskytol akýkoľvek iný problém

skúste osloviť poradkyňu pri dojčení.

Najlepšie je kontaktovať poradkyňu pri probléme čo najskôr, pretože čím je bábätko menšie tým väčšia je šanca, že sa bude bezproblémovo dojčiť aj napriek počiatočným problémom. Ak dojčíte staršie dieťatko a máte bolesť pri dojčení, to je dôvod zavolať laktačnej poradkyni, pretože dojčenie nemá spôsobovať bolesť. Ak sa potrebujete poradiť a vo svojom okolí nenachádzate podporu pri dojčení,  kontaktujte poradkynu. 

Mamila, o.z. združuje laktačné poradkyne – matky, ktoré si uvedomujú, že dojčenie pomáha vytvárať a utužovať nádherný vzťah medzi matkou a dieťaťom.

Sú medzi nami matky, ktoré dojčili bez problémov, matky, ktoré po prekonaných problémoch vedia, že je dôležité mať niekoho pri sebe, ale aj  matky, ktoré nedojčili alebo dojčili svoje deti krátko, pretože nemali okolo seba tie správne informácie alebo podporu.

Pozrite si stránku www.mamila.sk s informáciami o dojčení a zoznamom laktačných poradkýň po celom Slovensku. Zoznam poradkýň pre Košický kraj nájdete po kliknutí sem. Momentálne osobné poradenstvo pri dojčení poskytujem pre maminky z Furče, alebo pre maminky, ktoré sú ochotné prísť na poradenstvo ku mne domov, prípadne mi zabezpečia odvoz. Okrem poradenstva pri dojčení sa venujem a mám vedomosti aj o zdravom nosení bábätiek a detí a o bezplienkovej komunikačnej metóde.