Alena Kuchtová 

Som mamou 2 detiček. Môj prvý synček patril medzi tzv. náročné detičky, často plakával, bol nespokojný a veľmi málo spinkal. To ma prinútilo k tomu, že som začala veľa študovať o dojčení, spánku a živote bábätiek. Časom som zistila, že som mala úplne iné predstavy a očakávania a hlavne, že môj synček je úplne normálne zdravé dieťa, ktoré ako každé iné bábätko potrebuje veľa fyzického kontaktu. Vždy som sa riadila svojím prirodzeným inštinktom v duchu vzťahovej výchovy a dojčenie, nosenie a spoločné spanie mi starostlivosť a výchovu len uľahčili. V roku 2011 som absolvovala kurz laktačného poradenstva, organizovaný o. z. Mamila. Odvtedy sa vzdelávam v tejto oblasti a snažím sa pomáhať maminkám riešiť problémy s dojčením. V marci 2015 som absolvovala kurz pre lektorky viazania šatiek vbavlnce.cz a rada Vám poskytnem tiež kvalifikované poradenstvo a podporu pri nosení detičiek.

 

Viki Levická

S narodením detí prišla v mojom živote zmena: viac sme sa začali s manželom orientovať na prirodzené vedenie domácnosti a výchovu detí. Týkalo sa to  tehotenstva, pôrodu, stravovania detí, ich výchovy a pod. Už sme boli zodpovední nielen za seba, ale aj za iné bytosti, a tak sme hľadali informácie, ktoré by nám pomohli rozhodnúť sa čo najlepšie pre naše deti. Deti sa stali našimi najlepšími učiteľmi.

Zmeny prišli úplne nenápadne ;) jedna za druhou, čiastočne intuitívne, čiastočne formou pokus-omyl. Keďže je to pomerne nepohodlná a zdĺhavá metóda, rada zdieľam vedomosti, ktoré som za tie roky nazbierala, s inými.